6P


Styczeń w klasie startowej

opublikowane: 7 lut 2014, 00:57 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 7 lut 2014, 01:31 ]

W klasie startowej miesiąc styczeń upływa na intensywnym przygotowaniu przedstawienia jasełkowego. Dzieci z wielką chęcią, a zarazem dużą wytrwałością ćwiczą swoje role, jak i gesty potrzebne w czasie wystąpienia. Jesteśmy pod wrażeniem postawy dzieci i ich zapału do pracy. Dziękujemy rodzicom za pomoc w nauce roli, przygotowanie strojów i wsparcie. 

W obecnym miesiącu pracujemy nad cnotą odpowiedzialności dotyczącej wykonywanych zadań, wypełnianego dyżuru, samodzielnie pakowanego tornistra. Szczególną uwagę przykładamy do pracy nad przyznawaniem się do popełnionych błędów, rozwiązywaniem konfliktów, jak i naprawianiem wyrządzanych przykrości. 

Przybliżyliśmy sobie również postać św. Agnieszki, poznaliśmy nowe sylaby, próbowaliśmy przewidywać następstwa, przyczyny i skutki np. dodając do wody cukru, czy soli i próbując jej smak. Ustalaliśmy zmiany, które się zdarzają a które są nieodwracalne. Np. sklejenie przetarganej kartki. 

W czasie zajęć rozmawialiśmy i mijającym czasie, roku, miesiącach i tygodniu. Oglądaliśmy różne zegary dawne i współczesne, zaznajomiliśmy się z pojęciami: przyszłości, przeszłości. 

Opowiadaliśmy również o swoich domach, osiedlach i miejscowościach. 

W przerwach między zajęciami zerówkowicze bardzo lubią konstruować budowle z klocków, jak i układać mozaiki.

https://plus.google.com/photos/104718175001489411112/albums/5977579916668226193?authkey=CJS6puGe55q4jwE 

Grudzień w klasie startowej - współpraca

opublikowane: 3 lut 2014, 01:54 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 16 lut 2014, 13:04 ]

Grudzień w klasie startowej upłynął na współpracy ze wszystkimi. Ćwiczyliśmy się w umiejętności pożyczania swoich rzeczy innym, jak i pomagania osobom, które tego potrzebują. 

Skupiliśmy się również na nadchodzącej nowej porze roku, czyli zimie. Omówiliśmy, dlaczego należy ubierać się odpowiednio do warunków pogodowych i pory roku. Zwróciliśmy uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. 

Zastanawialiśmy się nad zjawiskami atmosferycznymi jakie towarzyszą zimie. Dowiedzieliśmy się jak powstają: śnieg, grad, szron, zamieć śnieżna. 
 W czasie zajęć rozmawialiśmy o urządzeniach elektrycznych, o ich przydatności w życiu. Utrwaliliśmy sobie jak należy postępować z prądem, a czego należy unikać. 

Czas zajęć matematycznych to zabawa rytmami oraz rytmiczna organizacja czasu. Równie chętnie utrwalaliśmy sobie poznane sylaby. W miesiącu grudniu towarzyszyła nam postać Świętego Mikołaja z Miry .

  

Adwent w klasie startowej

opublikowane: 3 lut 2014, 01:46 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 16 lut 2014, 13:06 ]

W klasie startowej rozpoczęliśmy poranną modlitwę od zapalenie pierwszej świecy w naszym adwentowym wieńcu. Z każdym kolejnym rozpoczynającym się tygodniem adwentu będziemy zapalać następną. Do Świąt Bożego Narodzenia będziemy przygotowywać się przez spełnianie dobrych uczynków w domu i w przedszkolu, oraz wobec osób, wśród których przebywamy. Do żłóbka wyścielonego siankiem dzieci będą składać wycięte przez siebie czerwone serduszka symbolizujące dobre uczynki. Serduszka dzieci będą zanosić codziennie do Kaplicy.

Rozstrzygniecie konkursu plastycznego "U mnie na Azorach"

opublikowane: 3 lut 2014, 01:45 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 16 lut 2014, 13:35 ]

Uczennice oraz dzieci z klasy startowej w listopadzie brały udział w konkursie Urzędu Miasta pt. "U mnie na Azorach". Na lekcjach plastyki dzieci pod opieką pani Agnieszki Klinkowskiej-Janas wykonywały prace pastelami. 
W konkursie startowały też dzieci młodsze, które malowały swoje prace w domu pod opieką rodziców. 
Z ogromną radością przyjęliśmy wyniki konkursu, laureatami konkursu zostało 5 naszych uczniów! 
Gratulujemy! 
Prace można oglądać na wernisażu pokonkursowym w Klubie Kultury Vademekum przy ul. Radzikowskiego 29 w Krakowie. 
Więcej o konkursie tutaj

Listopad w klasie startowej

opublikowane: 3 lut 2014, 01:44 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 3 lut 2014, 01:46 ]

W listopadzie klasa startowa wytrwale pracowała nad cnotą posłuszeństwa.
Nie było to łatwe zadanie - kosztowało wiele wysiłku i zaangażowania (zarówno w przedszkolu, jak i w domu – odwołując się do wcześniej ustalonych zasad). Pomimo trudów napotykanych w codzienności zerówkowicze wiedzą, że warto dążyć do zmian, dzięki którym wzrastamy. Warto pamiętać, że posłuszeństwo jest źródłem radości dla naszych najbliższych oraz nas samych!
W czasie zajęć zapoznaliśmy się z takimi zagadnieniami jak:
- jesienne nastroje - obieg wody w przyrodzie
- etapy powstawania książki (z jakiego surowca powstała, rodzaje papieru)
- dbałość o dobre użytkowanie naszych zasobów bibliotecznych.
- świat baśni (stworzenie własnych baśni przez dzieci za pomocą rysunków, a następnie prezentacja przez chętnych)
- czasy prehistoryczne- jak żyły dinozaury? (zwrócenie uwagi na wygląd Ziemi w tych czasach; oglądanie ilustracji, słuchanie ciekawostek o wybranych dinozaurach, zapoznanie z nazwami dinozaurów i ich wyglądem, zapoznanie z hipotezami na temat wyginięcia dinozaurów)
- wyjaśnienie jak i z czego powstaje węgiel.Brat Robert opowiada o św. Franciszku

opublikowane: 3 lut 2014, 01:43 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 16 lut 2014, 13:21 ]

Wielką radością była dla nas wizyta br. Roberta OFM. Przybliżył nam On historie życia św. Franciszka z Asyżu – postaci miesiąca. Brat był z nas bardzo zadowolony, bo wiele aspektów z życia Świętego było nam znanych. Brat Robert wspomniał także o charyzmacie Braci Mniejszych Kapucynów. 
Mamy nadzieje, że Brat jeszcze do nas wróci! Za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania dziękujemy rodzicom naszego Jasia Podstawskiego.
 


W październiku przybliżyliśmy się do Maryi - Królowej Różańca

opublikowane: 3 lut 2014, 01:42 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 3 lut 2014, 01:42 ]

Wiemy już, że kiedy modlimy się na różańcu to nasza modlitwa wędruje do Nieba, do Matki Bożej. Ona z naszych modlitw układa piękny bukiet i przekazuje Panu Bogu. Możemy więc mówić Jej o wszystkim, bo Ona wie, co z tą naszą modlitwą zrobić i jak nam pomóc. Przypominaliśmy sobie również w jaki sposób modlimy się na różańcu. Sami mogliśmy przygotować na kartce nasze różance misyjne.

Październik w klasie startowej

opublikowane: 3 lut 2014, 01:38 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 3 lut 2014, 01:39 ]

W październiku pracowaliśmy nad nawykiem porządku. Pierwsze dwa tygodnie obejmowały porządkowanie w szatni. Dzieci dokładnie wiedzą, że bluzy, kurtki odkładane są na haczyk, kalosze stawiane są równo pod ścianą, a przed kaloszami buty. Pantofle wędrują do worka, a czapki, szaliki, chustki do rękawa kurtki. Zerówkowicze po przypomnieniu wykonują to wszystko idealnie. Dlatego prosimy rodziców również o przypominanie i współdziałanie w tej kwestii. Mimo, iż październik się już skończył, nadal dzielnie będziemy dbać o porządek. W trzecim tygodniu odkładaliśmy rzeczy po pracy i zabawie na miejsce.
W pracy dydaktycznej skupialiśmy się na temacie jesieni. Rozmawialiśmy o tym, m.in. jak wygląda jesień w sadzie, na działce, oraz o tym, co zwierzęta robią jesienią. Ostatni tydzień upłynął nam pod znakiem zdrowia i zdrowego trybu życia.

Wszyscy święci po angielsku

opublikowane: 3 lut 2014, 01:37 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 16 lut 2014, 13:25 ]

 
 

Wrzesień w Klasie Startowej

opublikowane: 3 lut 2014, 01:36 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 16 lut 2014, 13:46 ]

W klasie startowej wrzesień upłynął na integracji i wzajemnym poznawaniu się. Wiele tajemnic jeszcze zostało nie odkrytych, dlatego postaramy się zgłębiać je każdego dnia.
W minionym miesiącu pracowaliśmy nad cnotą szacunku wobec siebie, dorosłych oraz zasad obowiązujących zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Z kolei  nawyk pobożności mobilizował nas do modlitwy w skupieniu i zachowywania odpowiedniej postawy w czasie rozmowy z Panem Bogiem. 
Stworzyliśmy również nasz kodeks klasowy, do którego zerówkowicze starają się nieustannie stosować. Wprowadziliśmy kilka zasad wpływających na utrzymanie naszego wewnętrznego porządku, jak i indywidualne dyżury, które umożliwiają nam sprawniejsze funkcjonowanie w grupie. Zerówkowicze  z wielkim zapałem wypełniają je, jak również z niecierpliwością oczekują na kolejne powierzone funkcje. 
Wróciliśmy również pamięcią do minionych wakacji. Dzieci przynosiły pamiątki opowiadając o swoim wakacyjnym czasie. 
Znaczącym wydarzeniem dla dzieci stało się rozpoczęcie pracy z nowymi podręcznikami- kartami pracy, które wykonywane są  z ogromną radością. 

 

1-10 of 10