W klasie

Dzielę się radością

opublikowane: 7 sty 2015, 12:19 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 7 sty 2015, 12:23 ]

Dziewczynki z klasy 1 w tym tygodniu (1 - 5.11) uczestniczyły w warsztatach kaligraficznych w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie. Podczas tego spotkania pisały i piórem z drewna, i tym gęsim maczając je w kałamarzach. Odwiedziły wypożyczalnię książek dla dzieci i dopisały się do 30- metrowego listu do Świętego Mikołaja.
Wspólnie dochodziłyśmy do wniosków, co potrzebne jest, aby praca w grupie była owocna rozwiązując działania matematyczne w mniejszych i większych grupach.
Podczas podróży do krain: radości, smutku, złości i spokoju, starałyśmy się swoim zachowaniem, gestami, wypowiedzianym słowem,  a także odpowiednim użyciem przedmiotów jakimi się otaczaliśmy zaimprowizować list mieszkańców każdej z krain skierowany do nas. Doskonaliłyśmy technikę pisania adresu, dowiedziałyśmy się czym się różni adresat od nadawcy.
Dzięki uprzejmości i hojności rodziców, w naszej klasie znalazł się piękny wieniec adwentowy. Dało to początek dyskusjom na temat adwentu. Już od tego tygodnia rozpoczynamy: poranną modlitwę pieśnią „Niebiosa rosę spuśćcie nam z góry”, zbieramy serduszka za dobre uczynki i omawiamy życiorysy świętych, którzy w swoim życiu wykazali się hojnością.
Radosne piosenki, wspólne tańce, zapoznanie się ze scenariuszem jasełek dodatkowo umilały nam czas w tym tygodniu.

Polskie miasta - klasa 2

opublikowane: 7 sty 2015, 12:16 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 7 sty 2015, 12:16 ]

W ostatnim tygodniu listopada (24 – 28.11) dziewczynki prezentowały projekty dotyczące polskich miast. Każda z uczennica miała za zadanie wcześniej, przygotować informacje na temat danego miasta. Dzięki tym prezentacjom dziewczynki mogły lepiej poznać różnorodność polskich miejscowości. Przy okazji tematu tygodnia uczennice przypomniały sobie zasady pisowni wyrazów wielką literą.
Na matematyce uczyły się tabliczki mnożenia oraz ćwiczył słowny zapis liczb. 
Przez cały miesiąc listopad dziewczynki pracowały nad cnotą cierpliwości. Prawie każda lekcja była okazją do ćwiczenia się w tej cnocie.

Wiem, co umiem i potrafię

opublikowane: 7 sty 2015, 12:14 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 7 sty 2015, 12:14 ]

Klasa 1, 24 - 28.11. Powtórzenie i utrwalenie dotychczas wprowadzonej wiedzy i umiejętności pomogło nam uzmysłowić sobie, że każdej z nas niezbędna jest systematyczna nauka i ćwiczenia praktyczne, aby osiągnąć mistrzostwo. A mistrzami możemy być zawsze i wszędzie, jeśli tylko sobie na to pozwolimy. Dziewczynki poznały życiorys biskupa Mikołaja z Miry, na podstawie jednej z legend ćwiczyły wypowiedzi ustne, opowiadając o tym, co przeczytały, wiedzą, lub jak dzień 6 grudnia wygląda u nich w domach.
Podczas licznych ćwiczeń manualnych: wydzieranek z papieru, wycinania elementów o różnych kształtach i rozmiarach tworzyły kartki świąteczne, które już w przyszłym tygodniu samodzielnie wyślą na pocztą. Utrwalanie poznanych liter w tworzeniu wyrazów, zdań, układaniu i przepisywaniu życzeń świątecznych, towarzyszyło przeliczanie głosek, sylab i liter.
Nie brakowało również ćwiczeń w przeliczaniu przedmiotów w zakresie 30, układaniu działań do rysunków, czy tworzeniu rysunków do działań. Ich ciekawość wzbudził termometr zawieszony od zewnętrznej strony drzwi ewakuacyjnych i codziennie sprawdzały ile stopni się na nim pojawia. Jednocześnie nie przeszkodziło im to w aktywnym aranżowaniu zabaw na powietrzu podczas przerw.

Pogoda - klasa 2

opublikowane: 7 sty 2015, 12:10 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 7 sty 2015, 12:11 ]

Pogoda za oknem wpisała się w tematykę zeszłego tygodnia (17 – 21.11), ponieważ rozmawiałyśmy przede wszystkim o listopadowej, czyli deszczowej pogodzie. Dziewczynki  odczytywały pogodę z mapy pogody. Za oknem naszej sali powiesiłyśmy termometr i teraz codziennie uczennice prowadzą obserwacje temperatury. 
Na zajęciach z edukacji matematycznej rozwiązywały działania z jedną niewiadomą. Rozpoczęły naukę tabliczki mnożenia. 
Na muzyce uczyły się piosenki pt. „Pan listopad gra na basie”. 
W piątek razem z klasą pierwszą wybrałyśmy się na wystawę ptaków egzotycznych i hodowlanych. Niebawem tematem naszych zajęć będą ptaki.  

Zwierzaki skrzydlaki

opublikowane: 7 sty 2015, 12:07 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 7 sty 2015, 12:08 ]

Klasa 1, 17 - 21.11. Temat tygodnia był dla dziewczynek barwny i ciekawy. Jesień skłoniła nas do zajęcia się problemem odlotu ptaków. Szukałyśmy odpowiedzi na m.in. takie pytania jak, co je skłoniło do tak długich wędrówek, czy dlaczego wracają do nas wiosną. 
Chcąc poszerzyć temat każda z dziewczynek stworzyła książkę o ptakach, wykorzystując dostępne ilustracje. A w celu utrwalenia ich wyglądu bawiłyśmy się w parach w rysunkowe kalambury. Podczas tej zabawy dziewczynki mogły usłyszeć trzy podpowiedzi (przekazanie informacji o życiu i wyglądzie ptaka). Następnym etapem było wykonanie wspólnie z koleżanką rysunków ptaków, które omawiały.
Zagadkowa część była również ukryta w odgadywaniu, jaką cyfrę lub liczbę mam na myśli; dziewczynki układały działania lub zagadki, używając wyrażeń: mniejszy, większy.
Podczas zajęć plastycznych wykonały ptaki z masy papierowej. Kolorowe ptaki zamieszkały na przyniesionych przez dziewczynki gałęziach. 
A w piątek wspólnie z klasą 2 wybrałyśmy się na wystawę ptaków egzotycznych w Ośrodku Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, gdzie mogły na żywo podziwiać różnorodność i piękno tych wspaniałych stworzeń.

Klasa 2 (12 - 14.11)

opublikowane: 7 sty 2015, 12:05 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 7 sty 2015, 12:31 ]

W minionym tygodniu rozmawiałyśmy na temat okresu wczesnego dzieciństwa, dziewczynki przyniosły swoje zdjęcia z tego czasu. Wspomnieniom nie było końca. Poza tym drugoklasistki zastanawiały się, czy chciałyby już być dorosłe. 
Poruszyłyśmy także temat higieny zębów. Dziewczynki zastanawiały się, co pomaga, a co szkodzi zębom. Poznały budowę zęba. 
Podczas zajęć z edukacji matematycznej uczennice rozwiązywały działania z jedną niewiadomą oraz grafy. 
Na muzyce śpiewały pieśni patriotyczne.
 


Nie bójmy się pytać

opublikowane: 7 sty 2015, 11:59 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 7 sty 2015, 12:02 ]

(12 - 14.11) Jak sam temat tygodnia wskazuje dziewczynki z klasy 1 podczas tych trzech dni nie obawiały się zadawać pytań. Układały wyrazy w zdania, pytania do wskazanych zdań. Poznały nazwy liczb w dodawaniu (składnik, składnik, suma) oraz odejmowaniu (odjemna, odjemnik, różnica).
Przypomniały sobie jakie znaczenia ma wielka litera i kiedy ją stosujemy, a z plasteliny wykleiły znak zapytania, wokół którego narysowały sytuacje, które znane są im z życia codziennego (prośba o pomoc, udzielenie informacji, pozwolenie…).
W czwartek z ogromną ochotą dziewczynki obejrzały występ swoich starszych koleżanek z klasy 4 - „Urodziny Polski”, a później wspólnie z wszystkimi śpiewały pieśni patriotyczne.
Na zajęciach z muzyki odbył się teleturniej z cyklu - „Jaka to melodia”, a dziewczynki podzielone na grupy: „Morowe Panny”, „Sanitariuszki” i „Harcerki” z ogromną ochotą odgadywały tytuły zasłyszanych melodii. 

11 listopada

opublikowane: 7 sty 2015, 11:49 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 7 sty 2015, 11:49 ]

„Aby człowiek wiedział dokąd zmierza, musi wiedzieć skąd pochodzi.
Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci” .
Norman Davies 

11 listopada świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, z  tej okazji  uczennice klasy czwartej zorganizowały obchody 96 urodzin Polski. 
W przedstawieniu teatralnym dziewczęta zaprezentowały dzieje i drogę do wolności naszej ojczyzny, w pieśniach legionowych przypomniały wysiłek i odwagę oddziałów Józefa Piłsudskiego. Po części artystycznej dziewczynki rozdały przygotowany przez siebie  poczęstunek i rozpoczęło się  wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i radosne świętowanie.

 „Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny,
bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele
w naszej historii, będą wyzwaniem do zbiorowego
poświęcenia wielkim narodowym celom”.
Jan Paweł II

Polska - Nasza Ojczyzna

opublikowane: 7 sty 2015, 11:41 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 7 sty 2015, 12:01 ]

W tym tygodniu (3 - 7.11) dziewczynki z klasy 1 przypomniały sobie symbole narodowe: hymn, godło, flagę. Atmosferę patriotyzmu podsycały liczne wiersze: „Znak”, „Katechizm dziecka polskiego”. Dziewczynki poznały marzenie Pawła, który w rozmowie ze swoim dziadkiem o sławnych Polakach, którzy otrzymali Nagrodę Nobla (Maria Skłodowska – Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont…) stwierdził, że chciałby zostać naukowcem. Zastanawiały się w jaki sposób one same teraz i w przyszłości mogą rozsławić Polskę. Swoje plany na przyszłość wrysowały w kontury mapy Polski, a chętne osoby w trzech zdaniach opowiedziały o swoim marzeniu przed całą klasą.
Wspólnie z żabą i kangurem przenosiły się w skaczące podróże po osi liczbowej określając cel podróży zwierząt, kolejne etapy, a efekt końcowy, zaznaczając na osi (podróż pozytywna - przemieszczanie się w prawo w kierunku strzałki, ucieczka, wycofywanie się, unik – przemieszczanie się w kierunku punktu zero). Historii bogatych w miejsca i etapy nie było końca.
Uwieńczeniem całego tygodnia był wykonany przez dziewczynki plakat reklamowy Polski, uwydatniający walory naszego pięknego kraju.

Zabawa w teatr

opublikowane: 14 lis 2014, 11:03 przez Monika Cieślak   [ zaktualizowane 14 lis 2014, 11:03 ]

Co w życiu najważniejsze?
Czy można pokonać smoka bez przemocy?
Jaki ma być prawdziwy przyjaciel?
Na te i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedź podczas inscenizacji pouczających bajek przygotowanych przez uczennice klasy czwartej. Dziewczęta z ogromnym zaangażowaniem podjęły pracę nad przygotowaniem przedstawienia dla młodszych koleżanek.  
Spośród wielu tekstów wybrały bajki: „O tym jak kowal w świat powędrował ” I. Sikiryckiego, „Przyjaciele” I. Krasickiego oraz „ Przepraszam smoku” W. Badalskiej.
Czwartoklasistki oprócz cennych morałów nauczyły się jak tworzy się teatr, dzięki wspólnej pracy nad choreografią, scenografią,  kostiumami. Nieocenione było wsparcie rodziców, za które bardzo dziękujemy.
  

1-10 of 10